mobil haber uygulaması
Türkçe Konuş
haber oku

“Türkiye özür talebinden vazgeçecek”

Editör ~ 05 Temmuz 2011 ~ Dünya ~ 1146 Kez Görüntülendi. A- A+

Ynet, İsrail Başbakan Yardımcısı ve Stratejik İşler Bakanı MoşeYa’alon’un, filo ile ilgili perşembe günü yayımlanması beklenen nihai BM raporu öncesinde, Türk ve Amerikalı yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere New York’a gittiğini bildirdi.

İsrailli yetkililerin, “Taraflar arasında bir anlaşmaya varılması halinde Ankara, İsrail’in özür dilemesi talebinden feragat edecek. İsrail de BM raporunda yer aldığı belirtilen ve özellikle, Ankara’nın İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile bağlarına değinen ve filo olayına müdahil olduğunu öne süren kısımlarının çıkartılması yoluyla raporun işlevsiz kılınmasına yardımcı olacak” görüşünü aktardığı kaydedildi.

Bu kapsamda tarafların, “bir Türk vakfı kurarak, İsrail’in gemide ölen Türkler için bu vakfa para aktarması imkanı üzerinde de durdukları” öne sürüldü.

Haberde, iki taraf arasında anlaşmaya varılmasının, iki ülke arasındaki durumun yatışmasına da yardımcı olacağı belirtildi.

İsrail’in Türkiye ile ilişkileri geliştirme niyetinde olduğu ve İsrailli yetkililerin üst düzey Türk yetkililer ile toplantıda buluşmak istediğikaydedilen haberde, bu konuyla ilgili olarak İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’a işaret edildi.

Barak, dün partisi Bağımsızlık’ın (Atzmaut) grup toplantısında,Türkiye’nin çok önemli bir ülke olduğunu, Türkiye ile uzlaşma aradıklarını söylemiş ve olan bitenleri geride bırakarak Türkiye ile ilişkileri düzeltme niyetinde olduklarını ifade etmişti.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: