mobil haber uygulaması
Türkçe Konuş
haber oku

ESAD’DAN ERDOĞAN İÇİN ŞOK SÖZLER

Editör ~ 26 Ocak 2015 ~ Dünya, Tüm Manşetler ~ 6624 Kez Görüntülendi. A- A+

suriye-erdogan-sucluSuriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ağır suçlamalar yöneltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “El Kaide’nin yuvası olarak tanımladığı Müslüman Kardeşler ideolojisinin destekçisi” olmakla itham eden Esad, ABD’li gazeteci Jonathan Tepperman’ın “Kişisel olarak bir dönem çok yakın ilişkileriniz olan Erdoğan’ı mı suçluyorsunuz” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Evet. Çünkü El Kaide’nin temeli olan Müslüman Kardeşler ideolojisine bağlı. Bunlar 20’nci yüzyıl başlarında şiddet içeren siyasal İslam’ı teşvik eden ilk siyasi İslamcı organizasyon. O da bu değerlere sıkı sıkıya inanıyor. Fanatik. Bu nedenle de IŞİD’e destek veriyor. Yaşananların kişisel sorumlusu o.”
Suriye’deki muhaliflerin bilhassa Türkiye’den destek gördüğünü iddia eden Esad, “Dış destek olmasa, diyelim ki Suriye içinde destek var ve yeni teröristler çıkıyor, onları yenmek hiç sorun değil. Bugün bile askeri olarak hiçbir sorunumuz yok. Problem şu ki bilhassa Türkiye’den sürekli destek alıyorlar” dedi. Suriye Devlet Başkanı, bu konuda en çok endişe duyduğu ülkenin Türkiye olduğunu da sözlerine eklerken, şöyle konuştu:
“Suudi Arabistan ve Katar da teröristlere destek veriyor, ama Türkiye üzerinden.”
“ABD, Türkiye’nin El Kaide’ye desteğini kesmek için baskı yaptı mı” sorusunu ise “Hayır” diye yanıtlayan Esad, Şam’ın uzun süredir Türkiye’ye yönelttiği suçlamaları da yineledi. Esad, “Ankara, aralarında IŞİD’in cihatçı rakipleri El-Kaide destekli Nusra Cephesi’nin de bulunduğu isyancı gruplara destek verdi” iddiasında bulundu.
“OBAMA’YA SORMAK İSTERİM…”
Esad, muhabirin “Bugün Başkan Obama’ya bir mesaj yollayabilseniz, bu ne olurdu” sorusuna da şöyle yanıt verdi:
“Bence normal olan dünyadaki herhangi bir yetkiliden halkının çıkarları için çalışmasını istemek. Bir Amerikalıya sormak istediğim şu: ‘Bizim ülkemizdeki, bölgemizdeki teröristleri desteklemekten kazancınız ne? Birkaç yıl önce Mısır’da ve başkaca ülkelerde Müslüman Kardeşleri destekleyip de ne kazandınız? Erdoğan gibi birine destek vermekle ne kazandınız?”
EL KAİDE HAVA KUVVETELERİ” ESPRİSİ
Esad, 18 Ocak’ta Lübnan Hizbullahı militanlarının ve İran Devrimci Muhafızlarının bir kumandanının öldürüldüğü saldırı nedeniyle İsral’i de eleştirdi. İsrail’in “Müdahale, Yahudi devletine yapılacak bir saldırıyı önlemek için gerçekleştirildi” açıklamasını “bahane” olarak değerlendiren Esad şunları söyledi: “İsrail’e Golan Tepelerinden 1974’teki ateşkesten beri hiçbir operasyon yapılmadı.”
Esad, İsrail’le ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:
“İsrail, Suriye’de isyancıları destekliyor. Bu çok açık. Çünkü ne zaman bir yerde ilerleme sağlasak, ordunun altını oymak için bir saldırı gerçekleştiriyorlar. Bu nedenle Suriye’de bazıları şöyle bir espri yapıyor; El Kaide’nin hava kuvvetleri olmadığını nasıl söyleyebilirsin? İsrail hava kuvvetleri onların.”

http://www.haber3.com/esaddan-turkiye-ve-erdogan-icin-sok-sozler-3160951h.htm#ixzz3PwseQku0


Etiketler: , , , , ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: