mobil haber uygulaması
Türkçe Konuş
haber oku

Deprem yardımlarını böyle yemişler !

Editör ~ 05 Temmuz 2011 ~ Dünya, Tüm Manşetler ~ 1279 Kez Görüntülendi. A- A+

Çin Kızılhaç Örgütü’nün yöneticilerinin ülke genelinde toplanan milyarlarca dolarlık yardım parlarını metresleriyle lüks içinde yediği ortaya çıktı. 1.3 milyar nüfuslu ülkede halk artık yardım kuruluşlarına güvenmiyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de üç yıl önce Şiçuan bölgesinde gerçekleşen 79 şiddetindeki deprem 65 bin kişinin hayatına mal olmuştu. Bölgenin yeniden yapılanması çalışmalarında Çin Kızılhaç Örgütü önemli bir rol oynamış, örgüte ülke genelinden 8 milyar dolar civarında yardım yağmıştı. Ancak bunca yardıma rağmen sadece 735 milyon dolar topladığını beyan eden Kızılhaç’ın yöneticilerinin milyarlarca doları lüks içinde yaşamak için kullandığı ortaya çıktı. Halkın üçte birinin internet kullandığı ülkede Kızılhaç’ın skandalı, örgütte çalıştığını söyleyen 20 yaşındaki genç bir kızın kendi blog sitesine koyduğu fotoğraflarla ortaya çıktı. Guo Meimei isimli genç kadın, blog sitesinde, kendisini Kızılhaç çalışanı olarak tanıtarak, farklı kentlerde kullandığı Lamborghini ve Maserati marka lüks spor otomobillere binerken gösteren fotoğraflarını koydu. İnternette milyonlarca insana dağıman bu fotoğraflar “verdiğimiz yardım paraları bunlara mı gidiyor” tartışmasını başlattı.

Kızılhaç, çığ gibi büyüyen eleştiriler karşısında bir soruşturma yaparak Guo’nun kendi çalışanları olmadığını açıkladı. Ancak bu kez, Guo’nun Kızılhaç başkan yardımcısının Wang Jun’un metresi olduğu ortaya ortaya çıktı. Kızılhaç grubunun Pekin’de bir restoranda ödediği bin 500 dolarlık hesap da bardağı taşıran son damla oldu. Çin blog sitelerinin anan gündem maddesi haline gelen olay sonrasına milyonlarca kişi, “Artık yardım kuruluşlarına hiç güvenimiz kalmadı” diye tepkilerini dile getirdi. Çin sanal aleminde deprem etkisi yaratan skandal sonrasında Pekin polisi olayla ilgili soruşturma başlattı.

YARDIMSEVERLERE EL BOMBASI!..

Çin basını, internet sitelerinde yapılan yorumlardan, bu genç kadının yüks hayatını gösteren fotoğrafların Çinlilerin hayırseverliklerine el bombası attığı yorumları yapıldı. Guo Meimei, ülkenin güney bölgesinde kullandığı turuncu Lamborghini’si için “Küçük boğa” tanımlamasını kullanıyor. Pekin’de kullandığı Maserati marka beyaz spor otomobilinden ise “Küçük at” diye bahsediyor. (Vatan)


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: