mobil haber uygulaması
Türkçe Konuş
haber oku

Ergenekon’da 67 sanığın tahliyesine ret

Editör ~ 14 Temmuz 2013 ~ Gündem ~ 1280 Kez Görüntülendi. A- A+

Anayasa Mahkemesi’nin ‘terör suçlarında azami tutukluluk süresini 10 yıl olarak belirleyen’ düzenlemeyi iptal etmesinin ardından aralarında İlker Başbuğ’un da bulunduğu Ergenekon sanıklarının yaptığı tahliye talepleri reddedildi.

Mahkeme gerekçesinde; “Anayasa Mahkemesi bir kanun veya kanun hükmünde kararnamenin tamamını veya bir hükmünü iptal ederken, kanun koyucu gibi yeni bir uygulamaya yol açacak biçimde hüküm tesis edemez” denildi.

Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz günlerde aldığı karar ile kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen kanundaki, “Devletin güvenliğine, Anayasal düzene, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı ve casusluk suçlarında CMK’da öngörülen tutuklama süresinin iki kat (10 yıl) uygulanacağına” ilişkin hükmü anayasaya aykırı bularak iptal etmişti.

67 SANIĞIN TAHLİYE TALEBİ RET

İptal kararının ardından Ergenekon davasında tutuklu bulunan bazı sanıklar tahliye talebinde bulunmuştu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi aralarında eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal ve Tuncay Özkan’ın da aralarında bulunduğu 67 sanığın Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda ki tahliye taleplerini reddetti.

ANAYASA MAHKEMESİ HÜKÜM TESİS EDEMEZ

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın henüz yürürlükte olmadığını belirten mahkeme kararında, “Anayasa Mahkemesi bir kanun veya kanun hükmünde kararnamenin tamamını veya bir hükmünü iptal ederken, kanun koyucu gibi yeni bir uygulamaya yol açacak biçimde hüküm tesis edemez” ifadelerine yer verildi.

Kanun, kanun hükmünde kararname veya TBMM içtüzüğü yada bunların hükümleri iptal kararlarının Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlükten kalkacağı belirtilen kararda “Gereken hallerde Anayasa Mahkemesi iptal hükmünün yürürlüğe gireceği tarihi ayrıca kararlaştırabilir. Bu tarih kararın resmi gazetede yayımlandığı günden başlayarak 1 yılı geçemez. İptal kararının yürürlüğe girişinin ertelendiği durumlarda TBMM iptal kararının ortaya çıkardığı hukuki boşluğu dolduracak kanun tasarı teklifini öncelikle görüşüp karara bağlar. Anayasa Mahkemesi kararları Resmi Gazete’de hemen yayımlanır ve yasama yürütme ve yargı organlarını idare makamlarını ve tüzel kişileri bağlar şeklinde düzenlenmiştir” denildi.

AYM’NİN GEREKÇELİ KARARI ÇIKMADI

Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu iptal kararının, Resmi Gazete’de yayınlanacak gerekçeli kararda belirlenen sürenin dolması ile yürürlüğe gireceğini belirten mahkeme, “Terörle Mücadele Kanununda 6352 sayılı kanun ile değişik 10. Maddesi halen yürürlükte olup, bu madde hükmüne ve dosya kapsamında göre tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiştir” denildi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: