Hoşgeldiniz  

Organları iki kişiye umut olacak

Editör | 05 Temmuz 2013 | Sağlık A- A+

Organları iki kişiye umut olacak

Çorum’da beyin ölümü gerçekleşen 66 yaşındaki kişinin böbrekleri ile pankreas bezi, nakil bekleyen iki hastaya nakledilecek.

Bahçelievler Mahallesi’nde yaşayan ve geçirdiği beyin kanaması nedeniyle bir süre önce Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Naci Çağlak’ın (66) beyin ölümü gerçekleşti.

Hastane Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Musa Zorlu ile Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Kamuran Koçyiğit’in Çağlak ailesi ile yaptığı görüşmeden olumlu sonuç alınması üzerine nakil operasyonu için çalışmalara hız kazandırıldı.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesinin uzman ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla Çağlak’ın böbrekleri ve pankreas bezi alınarak, iki hastaya nakledilmek üzere ambulansla Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine gönderildi.

“Başka canlara umut olması, üzüntümüzü hafifletti”

Hastane yöneticisi Zorlu, Başhekim Yrd. Doç. Dr. Taner Sarak, Hastane Müdürü Adem Sadal ile Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Koçyiğit ile Çağlak’ın ailesini ziyaret etti.

Çağlak’ın eşi Gürbüz Çağlak, eşini kaybettiği için üzgün olduğunu ifade ederek, “Eşimin zamansız vefatı bizleri çok üzdü. Acımız hala taze. Yokluğuna alışmak çok zor olacak. Kaybımız nedeniyle üzüntümüz büyük ama başka canlara umut olması, üzüntümüzü hafifletti. Bir nebze de olsa acımız daha az. İnşallah organları nakledilen kişiler sağlıklı yaşam sürer” dedi.

Çağlak ayrıca organ bağışının da önemine değinerek, aynı durumda olanları bağış yapmaya davet etti.

Hastane yöneticisi Zorlu da Çağlak ailesinin davranışının örnek olmasını temenni ettiklerini belirterek, “Ülkemizde her geçen gün organ ve doku nakli bekleyen hasta sayısı artmakta. Nakil bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kaybetmekte. Siz de eşinizin organlarını bağışlayarak yeni hayatlar kurtardınız. İnşallah bu onurlu davranışınız örnek olur. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: haber7.com
5505 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

web tasarımı

© 2017 HaberMatik V2 ~ Site içeriği örnek olarak hazırlanmıştır, sitede yer alan logoların telif hakları kendi markalarına aittir.
HaberMatik, Marka Tescili ve 5846 sayılı "Fikir ve Sanat. Eserleri Kanunu" ile korunmaktadır.
Tasarım ve kodlar tescillidir, izinsiz kullananlar telif haklarından doğan bedeli peşinen ödemeyi kabuletmiş sayılır.
Reklamı Gizle
  Ayarları Gizle  
Haber Yazılımı

 Tasarım Rengi: