mobil haber uygulaması
Türkçe Konuş
haber oku

Bu markalar 2013’te olmayabilir!

Ufuk Karaca ~ 12 Ağustos 2012 ~ Ekonomi ~ 1573 Kez Görüntülendi. A- A+

Bu markalar 2013'te olmayabilir! Bu markalar 2013’te olmayabilir, Gelecekleri karanlık! Haber Türk Ekonomi Servisinin yayınladığı habere göre aşağıdaki markaların gelecekleri hiçte parlak değil!

Değerleri milyar dolarla ifade edilen bazı markaların geleceği çok parlak görünmüyor. 24/7 Wall St. yatırım analizi sitesinin her yıl hazırladığı kaybolacak markalar listesinde bu yıl American Airlines, Suzuki, Avon ve Blackberry’nin üreticisi RIM gibi devler de yer aldı. Liste hazırlanırken, satışlardaki düşüş, üst düzey yöneticilerin markanın faaliyetlerine son verebileceği yönündeki beyanları,
hızla artan maliyetler, ve şirketin payasa değerindeki düşüş ve buna sebep olan operasyonlar gözüne alınıyor.

RAKİPLERİN İŞTAHINI KABARTIYOR
2013 yılında kaybolması beklenen şirketler arasında ilk göze çarpan Avon. Şirketin uzun yıllardır CEO’luğunu yapan Andrea Jung, şirketin neredeyse iflas noktasına gelmesinin ardından geçtiğimiz yıl istifa etmişti. İstifanın ardından da toparlanamayan Avon, finansal olarak kötü bir durumda olmasına rağmen, marka değeri açısından diğer kozmetik firmalarının iştahını kabartıyor.

ÖNYARGILARI KIRAMADI
Suzuki’nin de önümüzdeki yıl zor günler geçirmesi bekleniyor. ABD piyasasındaki pazar payını bir türlü arttıramayan şirketin, özellikle araçlarının kalitesiyle ilgili önyargıları kıramadığı belirtiliyor. Blackberry’nin de üreticisi olan Research in Motion (RIM) ise listedeki bir diğer şirket. Bir zamanlar akıllı telefon sektörünü domine eden RIM’in, Amerikan borsalarındaki hisseleri 4 yıl içinde 144
dolardan 11 dolara kadar düştü. Özellikle Apple ve Samsung’la rekabette zorlanan şirketin önümüzdeki dönemde toparlanması mümkün gözükmüyor.

Listede dikkat çeken bir diğer şirket ise American Airlines. 30 yıl boyunca ABD’nin bayrak taşıyıcı havayolu olan şirket, Kasım 2011’de iflasını açıklamasına rağmen operasyonlarına halen devam ediyor. Şirketin US Airways tarafından satın alınması bekleniyor.
Listenin geçen yılki versiyonuna baktığımızda ise, tahminlerin bir kısmının doğru çıktığı görülüyor. Geçtiğimiz yıl listede olan şirketlerden İsveçli Saab, 2011 sonunda iflasını açıklamıştı. MySpace ünlü medya şirketi News Corp.’a satılırken, Nokia ise 10 bin çalışanının işine son vermek zorunda kaldı.


Etiketler: , , , , , , , ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: