logo

hosting

Şok Şok Şok

Haşmet Babaoğlu

Haşmet Babaoğlu
hasmet@baba.yazar

Ünlülerin kansere yakalandıkları haberlerinin “şok… şok… şok” diye verilmesi tuhafıma gidiyor!
Fakat durup düşününce…
Belki de, diyorum, gazetelerin ve internet sitelerinin bu tavrı gerçekçi ve açık sözlüdür.
Dünyada 25 milyon kanserli varmış, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı verilerine göre kanserli sayı- sı son yedi yılda yüzde yüzden fazla artmış… Kimse işin bu tarafıyla ilgilenmiyor zaten!
Tedavide başarı oranlarının yüzde doksanlara yükselmesi ve kanserin olağan hastalıklar sınıflandırmasına girmesi de gündelik hayattaki kanser algımızda bir değişiklik yaratmıyor.
Bu hastalığın lafını duyunca hâlâ ürperiyoruz ve moral bayraklarımızı yarıya indiriveriyoruz.
Yalan mı?
O yüzden geçen hafta “MFÖ’de şok” başlıklarını günlerce manşetten indirmeyen internet sitelerine hem kızdım, hem de onları anladım.

***
Fakat medyanın “şoklama” madalyonunun öteki yüzü de var.
Yakında zihinlerimiz iyice nasır tutacak. Çünkü o şok, bu şok derken “ortada haber de yok, heyecan da!” noktasına doğru hızla ilerliyoruz!
Dün mesela…
Manşetler arasında “Ünlü yıldızdan şok karar” başlığını görünce şaşkınlıkla değil, kendi kendime attığım kahkahalarla sarsıldım.
“Yıldız” dedikleri yıldız falan değildi ya, onu geçelim.
Ama “şok karar” dedikleri, magazin ünlüsü hanımefendinin eşinin işi dolayısıyla Dubai’ye yerleşmesiymiş, iyi mi!

***

Medyanın bombardımanına maruz kalan modern insanın tepki eşiği, duyguları, düşünceleri aşınıyor.
Üç gündür internetin en gözde haberi “sokak ortasında satırla adam doğrama” görüntüsüydü. Genç bir adam Bakırköy’de bir başka adamı satırla 25 yerinden parçalıyordu.
Klasik anlamıyla “şok” başlığıyla verilecek nitelikteydi bu haber. Ama ne haberin başlıklarında, ne de okur tarafından algılanışında şok vurgusu vardı.
Haber tık rekoru kırdı. Hiç sarsılmadan; dehşete düşmeden, üçüncü sınıf bir film gibi izlediler görüntüleri.
Belki asıl dehşet verici olan şey budur!

14679 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Barlas’tan eylemcilere tarihi uyarı

  16 Haziran 2013 Köşe Yazıları

  Yılların deneyimi Mehmet Barlas, Gezi eylemcilerinin aldığı son direniş kararını yorumladı. Gezi Parkı direnişi 20. gününe girerken, eylemciler parktan çekilmeme kararı aldığını kamuoyuna açıkladı. Peki bu kadar eylemcilere mi yarayacak yoksa iktidara mı?Sayısız darbe gören deneyimli gazeteci Mehmet Barlas, yaşan olayları analiz ettiği yazısında direnişçilerin aldığı kararla kendilerini bitirme noktasına getirdiğini savunanlardan.Barlas Sabah Gazetesi'ndeki yazısında bu iddiasına gerekçe olarak şu örnekleri gösteriyor: Eve dönmek yeri...
 • Trafiğin katili kim, İstanbul’da

  11 Nisan 2013 Köşe Yazıları

  Hafta sonları, hele de havanın güzel olduğu hafta sonları, İstanbul'da sahil yoluna inip keyif yapmayı düşünmek, günü piç etmek, öfkeden deliye dönmek, dünyanın en güzel baharı ve manzarasında cehennem azabı yaşamak anlamına gelir.. Bu senelerdir böyledir.. Ve senelerdir azap artarak ilerler, zerre rahatlama görülmeden.. Çünkü İstanbul halkının çektiği, yerel seçilmiş, ya da Ankara'dan atanmış hiç, ama hiçbir yöneticinin umurunda değildir. Çünkü onlar, eskortları ve onlar için özel önlem alınmış yollarından, beyzadeler gibi giderler. Onların...
 • Empati yoksunu eleştiri sadece kırıcı olur

  11 Nisan 2013 Köşe Yazıları

  Kendinizi hiç Fatih Terim'in yerine koymayı denediniz mi? Galatasaray yenilince yerden yere vuruluyorsunuz. Hatta kuşak altına da vuruyor bazıları. Ama Galatasaray yenince bütün bunlar yok sayılıyor ve övgülerle uçuruluyorsunuz. Üstelik bütün bu durumların doğması tam olarak sizin elinizde değil. Takımınızı ne kadar ustaca bir strateji ile oynatsanız da, neticede 11 genç adamın o maçtaki performansına bağlıdır zafer de yenilgi de. Bir önceki gece sevgilisiyle kavga eden veya maça gelirken ailesiyle ilgili kötü bir haber alan futbolcu, k...
 • Çalışma ekonomisi mezunu, iş güvenliği uzmanı olmak istiyor

  11 Nisan 2013 Köşe Yazıları

  Ali Bey, mühendislik, eğitim ve fen fakültesi mezunlarına vergi-SGK müfettişi ve buna benzer alan dışı birçok kadro veriliyorken; İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunlarına hâlâ kendi alanı olan iş güvenliği uzmanlığı verilmiyor. C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için ÇEKO'nun derslerinin yeterli olduğu bilinmektedir. Reel sektörde zaten bu işi yıllardır biz yapıyorduk, fakat yeni düzenlemeyle uzmanlık sertifikası için bizler sistem dışında bırakıldık. 6331 sayılı yasanın 4. maddesinde yer alan "İş Güvenliği Uzmanı" tanımında, "İş...